Celostni program tehnik sproščanja
Celostni program tehnik sproščanja je namenjen psihoterapevtom, psihologom in drugim strokovnjakom, ki želijo v svoje delo z ljudmi vključiti učenje tehnik sproščanja in/ali jih uporabljati zase. Program vsebuje učenje 5 tehnik sproščanja, od bolj dolgoročnih in globinskih do kratkotrajnih in enostavnih.
Uporabnost tehnik sproščanja:
Tehnike sproščanja so uporabne za obvladovanje naslednjih težav:
- za blažitev občutkov tesnobe, panike, različnih strahov
- pri psihosomatskih težavah (motnje spanja, povišan krvni pritisk, glavoboli, astma…)
- za boljše obvladovanje tako dolgoročnih kot kratkotrajnih stresnih situacij
Z rednim prakticiranjem pridobimo:
- bolj indiferenten odnos do mnogih neugodnih pojavov, ki v nas vzbujajo neprijetna čustva
- večjo samozavest in sprejemanje življenja takega kot je
- večjo učinkovitost
- okrepitev imunskega sistema
- večanje sposobnosti sproščanja napetosti in doživljanja občutkov miru
VSEBINE PROGRAMA:
- Tehnike sproščanja in njihova uporabnost
- Avtogeni trening
Avtogeni trening je znanstvena metoda, ki temelji na avtosugestiji. Sestavljen je iz šestih preprostih vaj za aktivacijo parasimpatičnega živčnega sistema. Iz številnih znanstvenih raziskav je razvidno, da v avtogenem stanju nastajajo spremembe v telesu (zmanjša se tonus mišic, zniža krvni tlak, spremeni se vrednost kortizola…) in v kvaliteti zavesti (povečata se hkrati senzibilnost za dogajanje v sebi in distanciranost, ki pomaga, da zaznano mirno sprejemamo).
Avtogeni trening je najbolj poznan po svoji uporabi v športu, vojski in policiji, v svojo prakso pa ga tudi vključujejo terapevti in psihoterapevti.
- Postopno sproščanje mišic
Tehnika postopnega sproščanja mišic je zasnovana tako, da se skozi vadbo naučimo prepoznati povezanost med napetostjo in popolno sproščenostjo. S tem znanjem lahko ob prvem znaku telesne napetosti, ki se npr.pojavi ob anksioznosti, sprostimo mišice. Fizična sprostitev pripomore k večji mentalni umirjenosti.
- Vaje čuječnostne meditacije
Čuječnost je zavedanje sedanjega trenutka in našega notranjega dogajanja na ne-obsojajoč in ne-presojajoč način. Čuječnost pomeni biti v stiku s seboj in z okolico, tukaj in zdaj, brez vrednotenja. Raziskave kažejo, da ima takšen pristop pomembne pozitivne učinke na različnih področjih življenja, od zmanjšanja tesnobe, stresa, depresivnosti, do celotnega boljšega počutja, izboljšanja odnosov z drugimi in večje kvalitete življenja.
- Vodena imaginacija
Vodena imaginacija je tehnika mentalnega predstavljanja s vsemi svojimi čutili: vidom, sluhom, vohom in kinestetičnimi občutki. Z vodeno mentalno predstavo kraja, ki v nas vzbuja občutek varnosti, omogočamo hitro umiritev in sprostitev in večanje občutka varnosti, oziroma regulacijo občutka ogroženosti in strahu.
- Hitre sprostitvene tehnike
Hitre sprostitvene tehnike so izredno praktične, saj jih lahko uporabljamo kadarkoli in kjerkoli, ko v vsakodnevnem življenju občutimo napetost.