Hipnoza in medicinska hipnoza

Hipnoza in medicinska hipnoza

Hipnoza je stanje globoke sproščenosti ter navznoter usmerjene pozornosti, v katerem se poveča dovzetnost osebe za sugestije. Izraz medicinska hipnoza pomeni, da se uporablja hipnozo v namene lajšanja posameznikovih psiholoških, psihosomatskih in telesnih težav.

Stanje hipnotičnega transa je naraven pojav in vsakdo izmed nas ga je spontano nemalokrat že doživel. V tem stanju je aktivnost leve, analitične, možganske poloble zmanjšana, aktivnost desne pa zvišana, zaradi česar so globlji nivoji duševnosti lažje dostopni. V stanju hipnotičnega transa oseba ne izgubi kontrole in ne počne stvari, ki jih sicer v življenju ne bi. Zaveda se dogajanja okrog sebe in se nanj primerno odziva, po vrnitvi iz hipnotičnega transa pa se navadno spomni vsebin, ki so se dogajale med hipnotično seanso.

Uvodno srečanje je namenjeno spoznavanju narave problema, s katerim se klient sooča, grajenju zaupnega odnosa med hipnoterapevtom in klientom ter postavljanju ciljev, ki jih klient želi zasledovati s pomočjo medicinske hipnoze. Hipnoterapija je najbolj učinkovita, ko terapevt spozna klienta, razume njegovo delovanje, potrebe in želje. Delo v hipnozi je proces sodelovanja, zato je pomembno, da poteka v zaupnem, varnem, podpornem in sprejemajočem okolju za klienta. Nadaljevalna srečanja so namenjena delu na ciljih, ki sta jih klient in terapevt zastavila.

Medicinska hipnoza je lahko učinkovit pristop pomoči, kadar se soočamo s psihološkimi, psihosomatskimi in/ali telesnimi težavami. Uporablja se za lajšanje s stresom povezanih težav, pri soočanju z bolečino, pri anksioznih stanjih, fobijah, napadih panike, premagovanju strahu pred preizkušnjami, za pripravo na nekatere medicinske postopke ali posege in kot pomoč pri hitrejšemu okrevanju pacientov, koristno se uporablja pri motnjah spanja, odvajanju od neželenih navad, itd. S pomočjo medicinske hipnoze se lahko učinkovito dela na področjih, ki podpirajo osebnostno rast posameznika, krepi samozaupanje ter premaguje izzive šolskega, poklicnega, umetniškega ali športnega udejstvovanja. Delo v hipnozi prispeva k občutkom sproščenosti in posledično spodbuja delovanje imunskega sistema ter tako pripomore k vsesplošnemu zdravju in blagostanju. Vedno več nosečnic se odloča za pripravo na porod v hipnozi.

Hipnoza je varna, kadar jo izvaja ustrezno usposobljen terapevt. Ob tem je potrebno poudariti, da terapija s pomočjo medicinske hipnoze ne more biti nadomestilo za poglobljeno psihoterapijo. 

Metoda medicinske hipnoze ni primerna za posameznike, ki se soočajo s klinično depresijo, shizofrenijo in epilepsijo, hudo astmo ter pri samomorilni ogroženosti. V primeru, da terapevt v procesu dela s klientom odkrije morebitne kontraindikacije, se klientu svetuje drugačna, zanj primerna oblika pomoči.

Kontakt: nusa.podvornik@gmail.com, 031 602 011